Block
صفر تا صد خدمات حقوقی و قضایی
تنظیم قراردادهای داخلی و بین الملل
ترجمه تخصصی قرارداد تجاری به زبان بازار هدف
مشاور حقوقی کارخانجات و شرکت ها
وکالت در دعاوی تجاری داخلی و بین الملل

مشاوره حقوقی در مذاکرات و قراردادهای تجاری

آیا میدانید اگر در مذاکرات و تنظیم قراردادهای تجاری از قوانین و مقررات اطلاع نداشته باشید، اگر برای الزام به ایفای تعهدات طرف تجاریتان ضمانت اجرای محکم و قانونی در نظر نگیرید، اگر نتوانید مناسبترین مرجع صالح رسیدگی به اختلافات را  تشخیص و انتخاب نمایید دچار هزینه های هنگفت و ضررهای جبران ناپذیر می شوید؟ وکلای آیریک همیشه و در همه جا به عنوان مشاور حقوقی امین و متخصص در کنار شما هستند تا با اطمینان خاطر و مطمئن تجارت کنید.

 • null

تنظیم قراردادهای داخلی و بین الملل

وقتی سخن از قرارداد به میان می آید نخستین چیزی به نظر همه ما ممکن است برسد، یک توافق کتبی و رسمی میان دو نفراست. مفهوم حقوقی این امر نیز از معنای لفظی آن زیاد دور نمی باشد. در واقع یک قرارداد توافقی است تعهد آور برای انجام باعدم انجام امری؛ تعهدی میان دو نفر یا بیشتر که در آن افراد در جهت پیشبرد هر چه تمام تر منافع و اهداف خود با یکدیگر بر سر میز مذاکره نشسته و هرکدام تلاش می کند سهم بیشتری از سود را از آن خود نموده و در مقابل تعهداتی را نیز گردن می نهد.
قرارداد ها در یک نگاه ساده تقسیم می شوند به:
۱ . قراردادهای داخلی که در آن دو شخص حقیقی، دو ارگان یا شرکت واقع در یک کشور با هم برای انجام یا عدم انجام کاری منعقد می نمایند .
۲ . قراردادهای خارجی یا بین المللی که نسبت به قرارداد داخلی محدوده وسیعتری دارد. در این جا الزاما دیگر دو شخص یا ارگان ایرانی باهم قرارداد منعقد نمی کنند بلکه مرزهای داخلی از بین رفته و صحبت از مرزهای بین المللی به میان خواهد آمد. در واقع زمانی قراردادها، بین المللی می شوند که یک عنصر خارجی وارد می شود مانند تابعیت متفاوت طرفین، محل انعقاد قرارداد، محل اجرای قرارداد و مواردی از این قبیل. قرارداد خوب قراردادی است که تمام احتمالات آتی در روابط طرفین را پیش بینی و راه حل برای آنها ارائه نماید. برای تنظیم قراردادها علاوه بر دانش حقوقی، داشتن اطلاعات کافی از صنعت یا تجارت موضوع قرارداد و شرایط حاکم بر وضعیت طرفین قرارداد ضروری است.

برای تنظیم قراردادی جامع لازم است وکیل متخصص در رشته حقوق مرتبط در کنار کارشناسان نسبت به تهیه قرارداد اقدام نماید.

گروه بازرگانی حقوقی آیریک با در اختیار داشتن وکلا و مشاورین حقوقی متخصص در زمینه تنظیم قراردادهای تجارت داخلی و بین الملل تجارتی امن و پرسود را برای کلیه تجار و تولیدکنندگان عزیز تضمین می نماید.

 • null

ترجمه تخصصی قرارداد تجاری به زبان بازار هدف

ترجمه قرارداد و اسناد حقوقی، یکی از حساس‌ترین کارهایی است که یک تاجر حرفه‌ای در شغل خود با آن مواجه است. قراردادها و اسنادی که از سوی شرکت‌ها و سازمان‌ها نیازمند ترجمه است ممکن است سرنوشت ارقام بالایی را تعیین کند و اشخاص زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

موسسات تجاری پس از طی مراحل مختلف و توافق با شرکا، در نهایت توافق به عقد قرارداد حقوقی به زبان رسمی خود همچنین زبان رسمی خریدار یا فروشنده خارجی  می‌کنند. متون مربوط به قراردادها، از جمله دقیق‌ترین و پر اهمیت‌ترین متن‌هایی است که یک مترجم در طول فعالیت با یک سازمان اقدام به ترجمه آن می‌کند. کلمات و عبارات موجود در یک قرارداد آن‌چنان نقش تعیین کننده‌ای دارد که اگر یکی از طرفین، یک واژه‌ یا عبارات را به نفع خود معادل‌سازی کند، بخش بزرگی از متن مورد نظر تغییر کرده و طرف دوم معامله متحمل ضرر خواهد شد و بار حقوقی زیادی در پی خواهد داشت. نمونه های بسیار متفاوتی در مورد خسارت‌های بزرگی که به دلیل ترجمه اشتباه در این زمینه روی داده، وجود دارد و حساسیت این مساله را نمایان می‌کند.

ترجمه تخصصی قرارداد یکی از تخصصی‌ترین زمینه‌های مترجمی در دنیاست. تسلط کامل مترجم به متون حقوقی و قراردادی و تسلط کامل بر زبان مبدا و زبان مقصد و جنبه‌های کاربردی متفاوت لغوی و بارهای حقوقی آن این نوع از ترجمه را از بقیه انواع زمینه‌های ترجمه جدا کرده است. با توجه به نیاز تخصصی بالای این نوع از ترجمه و محدود بودن تعداد مترجمان دارای تخصص در این زمینه، قیمت ترجمه و خدمات نیز بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

ترجمه متون و قراردادهای خارجی شامل موارد زیر میگردد:

 • ترجمه تخصصی نامه‌نگاری و ایمیل‌های بازرگانی

 • ترجمه کاتالوگ و بروشورهای تجاری

 • ترجمه قراردادهای همکاری و تفاهم نامه‌ها

 • ترجمه تخصصی آئین‌نامه، دستورالعمل‌ها و صورت‌جلسات

 • اعزام مترجم همزمان برای جلسات، سمینارها و نمایشگاه‌های بین‌المللی

خوشبختانه تیم ترجمه آیریک با همراهی مترجمین باسابقه و مجرب در حوزه ترجمه اسناد تجاری ضمن حفظ اسرار مشتریان خود در متون ارائه‌شده برای ترجمه، بهترین کیفیت ترجمه متن را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. اگر مایل هستید برای ترجمه اسناد مهم خود از خدمات آیریک استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 • null

مشاور حقوقی کارخانجات و شرکت ها

امروزه داشتن وکیل دادگستری برای شرکتها ، واحدهای تجاری ، تولیدی ، صنعتی ، و بازرگانان نه تنها ضروری می نماید بلکه پرداخت حق الوکاله و حق المشاوره نیز هزینه نبوده و به نوعی سرمایه گذاری در عرصه تجارت محسوب می گردد چراکه کم نمودن ضرر و آثار ناشی از آن و حفظ سرمایه نیز به نوبه خود سرمایه گذاری است و اگر اهمیت آن از بیشتر از کسب درآمد نباشد ، کمتر از آن هم نخواهد بود.

عمده ترین دلایل نیاز شرکتها و بازرگانان به مشاوران و وکلای حقوقی را می توان به شرح ذیل بیان نمود :

– اعطای نمایندگی حقوقی از سوی شرکتهای خصوصی و تجار به کارمندان خود جهت اقامه دعوی ، دفاع و پیگیری پرونده در دادگاهها و دادسراها پذیرفته نیست لذا شرکتها و تجار می توانند با اعطای وکالت به وکیل دادگستری نسبت به اقامه دعوی ، دفاع و پیگیری امورات خود در محاکم ، توسط وکیل دادگستری اقدام نمایند .

– پرداخت حق الوکاله و حق المشاوره ، هزینه نبوده و نوعی سرمایه گذاری در جهت حفظ منافع محسوب می شود .

– عدم اطلاع کافی اشخاص نسبت به قوانین مختلف ، راهکارهای حقوقی ، تنظیم قراردادها ، آثار حقوقی شروط قرارداد ، نحوه طرح دعوی حقوقی ، تنظیم دادخواست و لوایح دفاعی ، که همگی موضوعاتی تخصصی و حقوقی است .

– مدیران شرکتها و تجار ، بدلیل حضور در تجارت و کسب وکار خود ، شخصاً فرصت پیگیری پرونده ها را در دادگاهها و مراجع قضایی ندارند .

– در برخی موارد اعطای وکالت به وکیل دادگستری و پیگیری امورات حقوقی توسط وکیل با صرفه تر از پیگیری توسط خود مدیران شرکتها و تجار خواهد بود ، خصوصاً در مواردی که حق الوکاله نیز به موجب دادخواست و رأی دادگاه قابل مطالبه از طرف مقابل باشد .

از عمده ترین موضوعات حقوق شرکت ها که نیاز به مشاوره حقوقی شرکت ها و وکیل شرکت ها دارند می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • امور حقوقی ثبت شرکت و ثبت صورت جلسات شرکت

 • امور حقوقی تشکیل و حد نصاب جهت تصمیمات مجامع

 • امور حقوقی ورشکستگی به تقصیر ، ورشکستگی ساده ، ورشکستیگی به تقلب ، توقف شرکت ، انحلال شرکت و قرارداد ارفاقی

 • حضور در جلسات مذاکرات و تنظیم قراردادها

 • امور حقوقی مربوط به مناقصات و مزایدات و کمیسیون معاملات

 • تنظیم و نظارت بر قراردادهای کار

 • دعاوی مالیاتی و بانکی

 • قبول وکالت دعاوی شرکت و دفاع از دعاوی علیه شرکت

 • دفاع در پرونده های اداره کار و دیوان عدالت اداری

 • معاضدت حقوقی و مشاوره حقوقی به پرسنل و کارمندان شرکت

همکاری با تیم حقوقی آیریک در ارتباط با ارائه خدمات مشاوره حقوقی شرکت ها و طبق رویه جاری که تاکنون با شرکت های مختلف داشته به صورت های ذیل بوده است.

قرارداد سالیانه ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شرکت ها به صورت حضوری و با مبلغ حق المشاوره ثابت

در این شیوه پس از جلسات فی مابین مدیران شرکت های تجاری و تیم حقوقی آیریک و تعیین رئوس و خط و مشی همکاری در ارائه خدمات حقوقی و با توجه به میزان و حجم کار های حقوقی شرکت و پس از توافق بر مبلغ حق المشاوره ثابت و نحوه پرداخت آن که معمولاً ماهانه و برای یکسال قراردادی می باشد ، قرارداد همکاری ارائه خدمات مشاوره حقوقی منعقد و با توجه به گستردگی فعالیت شرکت یک یا دو نفر مشاور حقوقی متخصص به نمایندگی از گروه بازرگانی حقوقی آیریک در واحد حقوقی شرکت (کارفرما) در ساعات اداری حضور داشته و با ارائه مشاوره حقوقی در زمینه های مرتبط با فعالیت و موضوع شرکت تجاری از جمله مسائل حقوقی ، کیفری ، اداری ، قراردادها ، امور استخدامی ،بیمه تامین اجتماعی و مالیات و مسئولیت مدنی می پردازند و بالتبع در مواقعی که حادثه ای غیر مترقبه برای شرکت به وجود آید و یا موضوع حقوقی پیچیده ای حادث شده باشد مشاور حقوقی مراتب را به اطلاع تیم حقوقی آیریک منعکس ساخته و پس از شور و بررسی نتیجه به مشاور حقوقی مستقر ابلاغ می گردد.

قرارداد سالیانه ارائه خدمات مشاوره حقوقی به شرکت ها به صورت غیر حضوری و با مبلغ حق المشاوره ثابت

در این شیوه همانطورکه در بالا گفته شد پس از جلسات هماهنگی و بررسی نحوه ارائه خدمات مشاوره حقوقی فی مابین مدیران شرکت تجاری و تیم حقوقی آیریک و تعیین نوع ارائه مشاوره حقوقی و بر اساس میزان کارهای حقوقی که شرکت تجاری نیاز دارد ، بعضی از شرکت ها ترجیح می دهند مشاور حقوقی آیریک در محل حضور نداشته باشد یا ممکن است به علت بعد مسافت امکان حضور مشاور حقوقی شرکت ها به صورت مستقر در محل شرکت تجاری فراهم نباشد ، در این خصوص پس از عقد قرارداد ارائه مشاوره حقوقی به شرکت ها و پس از توافق بر مبلغ حق المشاوره ثابت و نحوه پرداخت آن و پس از معرفی نماینده شرکت جهت امور هماهنگی ، موارد حقوقی از طریق تلفن ، فکس ، پست الکترونیک و غیره به مشاور حقوقی آیریک ارجاع و ایشان پس از اخذ سئوال یا موضوع یا اسناد و مداراک ، موضوع را در هیات مشاوران حقوقی مطرح می نماید و بدیهی است در اسرع وقت پاسخ به موضوع مشاوره حقوقی مد نظر شرکت تجاری به اطلاع ایشان خواهد رسید.

قرارداد ارائه خدمات مشاور حقوقی به صورت پروژه ایی

در این روش ، شرکت تجاری که معمولاً شرکت های پیمانکاری و عمرانی اعم از شرکت های مهندسین مشاور ، پیمانکاری یا کارفرمای دولتی یا خصوصی و یا شرکت ها خدماتی هستند ترجیح می دهند مشاوره حقوقی شرکت ها که تخصص لازم را در موضوعی خاص دارد جهت پروژه یا طرح ویژه ایی ، همراه خود داشته باشند و از حضور ایشان در جلسات مذاکرات قراردادی ، تنظیم قرارداد ها ، حل و فصل اختلافات از طریق دوستانه داوری و غیره بهرمند شوند که مسلماً در این روش نیز هیات مشاوران حقوقی و وکلا نیز مشاور حقوقی شرکت ها را پشتیبانی می نمایند و بسته به نوع پروژه و مدت و حجم آن ، زمان حضور و مبلغ حق المشاوره تعیین و منتهی به قرارداد ارائه خدمات مشاوره حقوقی شرکت ها خواهد شد.

قرارداد ارائه خدمات مشاوره حقوقی به صورت نفر ساعت

در این روش شرکت های تجاری یا عمرانی و سازمان های دولتی یا خصوصی ممکن است صرفاً در یک فقره موضوع یا یک فقره قرارداد ، تمایل به همکاری و اخذ مشاوره  از تیم حقوقی آیریک داشته باشند ، که در این مورد نیز پس از شور و بررسی، موضوع مشاور حقوقی شرکت ها در محل سایت اداری یا محل پروژه حضور داشته و حسب تخصص و موضوع فعالیت شرکت به صورت ساعتی به ارائه خدمات مشاوره حقوقی بپردازد.

 • null

وکالت در دعاوی تجاری داخلی و بین الملل

علی رغم اینکه  تنظیم حرفه ای یک قرارداد بین المللی که با در نظر گرفتن تمامی تضامین و احتیاط ها در کاهش ریسک ایجاد دعوای بین المللی تجاری  بسیار موثر خواهد بود، اما بروز اختلافات تجاری بین المللی انکار ناپذیر است. چرا که ممکن است یک طرف قرارداد ، به هر دلیل غیر منطقی تعهدات خود را عمل ننماید.

البته باید این را در نظر داشت که تجار معتبر در سطح بین المللی به شدت از درگیر شدن در دعاوی و اختلافات پرهیز دارند، خصوصا اینکه آن اختلاف در دادگاههای دولتی کشور متبوع خودشان نیز رسیدگی نگردد.

اما به هر ترتیب ترتیب حل و فصل اختلافات نیز، همچون قراردادها، در بعد بین المللی قدری متفاوت تر از دعاوی در سطح داخلی کشورها است.

دادگاه دولتی در یک کشور که به یک دعوای داخلی رسیدگی می کند با مسائل فراملی روبه رو نیست، اما مرجع بین المللی رسیدگی کننده به اختلاف بین الملی با مسائل متعددی رو به رو است، مسالی از قبل اینکه؛

اختلاف در اینکه؛ کدام مرجع به اختلاف و دعوا در سطح بیین المللی رسیدگی کند؟

اختلاف در اینکه؛ کدام قانون بر روابط حقوقی طرفین حاکم باشد؟

اختلاف در اینکه؛ کدام آیین رسیدگی را برای رسیدگی انتخاب نماید؟

اختلاف در اینکه؛ موضوع دعوا در کجا رسیدگی گردد؟

این دسته از اختلافات در سطح بین المللی و صدها موضوع اختلاف برانگیز دیگر محدود به زمان قبل از صدور رای نیست، بسیاری از اختلافات در سطح بین المللی نیز بعد از صدور رای نیز بروز می نماید که در زمینه اجرای آرائ داوری بین المللی بوده و بسیاری از موارد آن موضوع کنوانسیون نیویورک راجع به شناسایی و اجرای آراء داوری بین المللی است.

اختلافاتی نظیر اینکه؛ آیا رای صادره از دادگاه دولتی یک کشور، قابلیت اجرا در کشور دیگر را دارد؟

آیا این رای مورد شناسایی در کشور دیگر قرار می گیرد؟

آیا اجرای رای به همان سبک و سیاقی است که در کشور محل صلاحیت دادگاه صادر کننده رای وجود داشته و دهها موضوع چالش بر انگیز دیگر.

بنابر این، همانطوری که در موضوعات مربوط به تنظیم قرارداد های بین المللی اشاره شده است، هرچقدر طرفین یک قرارداد بین المللی با پیش بینی موارد احتمالی آینده، نسبت به شیوه حل و فصل اخالافشان بیشتر دقت کنند، کمتر خود را معرض اعمال سلایق و البته قوانین پراکنده کشورهای مختلف قرار می دهند.

تمامی این موارد را باید در ماده مربوط به شیوه حل و فصل اختلاف و تعیین قانون حاکم در قرارداد مشخص و تببین کرد.

دعاوی تجاری بین المللی از جهت رسیدگی به دو دسته ، رسیدگی در مراجع قضایی کشورها و رسیدگی از طریق داوری تقسیم بندی می شوند.

رسیدگی در مراجع قضایی کشورها

در رسیدگی به پرونده های بین المللی معمولا مراجع قضایی بر اساس آیین و قوانین خود کشور با آن برخورد می نمایند اما همواره در قراردادهای بین المللی اساس و قوانین نحوه حل مشکل به وجود آمده تعیین شده است که دادگاه به کمک ان سعی در حل موضوع می نماید.

برای وکالت در پرونده هایی که در مراجع قضایی کشورها مورد رسیدگی قرار می گیرد، همواره وکلا ملزم به داشتن پروانه وکالت در همان کشور محل وقوع دادگاه می باشند.

رسیدگی در داوری تجاری بین المللی

امروزه سازمانهای معتبر تجاری برای داوری اختلافات تجارت بین المللی تشکیل شده است که نقش مهمی در رسیدگی به دعاوی تجارت بین المللی دارند.

علاوه بر اینگونه سازمانهایی که به داوری اختصاص دارند، حقوقدان ها ، مهندسان و …… نیز در صورت نیاز به صورت موردی به داوری تجارت بین المللی در حوزه تخصصی خود کمک می نمایند .

از جمله ضروری ترین خصوصیات برای فعالیت در جایگاه یک مشاور حقوقی بین الملل، داشتن تسلط کامل به دو زبان زنده دنیا است. به صورتی که وکیل مورد نظر بتواند با طرف مقابل خود به راحتی ارتباط برقرار کرده و منظور و مفهوم وی را به طور کامل اخذ نماید و در خصوص منافع موکل خود به او اطلاع رسانی کند.

به غیر از تسلط به زبان، مهارت های دیگری مانند تسلط به اصول حاکم بر روابط تجاری، آشنایی با جامعه شناسی، امور بازرگانی و روانشناسی افراد برون مرزی کمک بسیاری به موفقیت وکیل بین المللی می کند. این همان موردی است که تعداد زیادی از وکلای بین المللی کم تجربه آن را مورد توجه قرار نمی دهند و شرایط شکست موکل خود را در قرارداد با شرکت های خارجی به وجود می آورند. همه ی این مهارت ها همراه با دانش حقوقی کافی کمک بسیاری به موفقیت یک وکیل بین المللی می کند.

تیم حقوقی آیریک با داشتن وکلای پایه یک دادگستری داخل کشور همچنین همکاری با وکلای بین المللی در کشورهای طرف تجاری ایران تجارتی امن و قانونی را برای همه تجار و تولیدکنندگان گرامی تضمین می نماید.